top of page

gökova Kitesurf Plajı

Kitesurf plajı

Akçapınar Kitesurf Plajı 3.5 km uzunluğunda ve yapılaşmadan uzak bir konumdadır. Denize doğru giren 150 uzunluğunda bel hizasına kadar gelen sığ bölüm kitesurf öğrenmek ve pratik yapmak için çok uygundur. Denizin dibi tamamen kumluk olup ayakkabı giymeden kitesurf yapmamıza olanak sağlar. 3 adet azmağın (nehir) beslediği Gökova Körfezi tertemiz bir deniz sunar. Akçapınar Kitesurf Plajı'nda 1 adet restoran,1 adet bar, kadın ve erkek tuvaletleri, duş noktaları,  otopark, yüzme alanı ve şezlonglar bulunmaktadır. 

deniz

7 ay boyunca kitesurf yapılabilen Gökova Körfezi'nde mayıs 15-eylül 15 aralığında deniz sıcaklığı wetsuit kullamadan kitesurf yapmamaıza olanak veririr.Nisan-mayıs 15 ve eylül 15-kasım1  aralığında shorty wetsuit kullanmak gereklidir. 

Deniz dibi tamamen kumluk olup karadan ilk 150 m lik kısmı max. bel hizasına gelen sığlıktır. 

Rüzgarın erken başlayıp çok kuvvettli estiği günler haricinde dalgasız yada çok küçük dalgalar görülür. 

Deniz kısmı doğal bir toprak iskele ile beginner alanı ve rider alanı olarak 2' ye ayrılmıştır. 

Ortalama Deniz Sıcaklıkları

  • Nisan -     23 C 

  • Mayıs -     25 C 

  • Haziran    26 C

  • Temmuz   28 C 

  • Ağustos    28 C 

  • Eylül         25-27 C 

  • Ekim        23 C

 

 

rüzgar

Gökova Körfezi yapısı itibariyle düzenli ve gün içerisinde artan seyir izleyen bir rüzgara sahiptir. Nisan ayının ilk haftalarında esmeye başlayan rüzgar haziran- temmuz- ağustos ve eylül aylarında zirveye çıkar ve ekim ayının sonu itibariyle sona erer.7 aylık süreçte rüzgarsız gün yok denecek kadar azdır. Termal Rüzgar, havanın ısınması ile saat 11.00'de esmeye başlar ve saat 18.00-19.00 aralığında sona erer. Gün içerisinde farklı şiddette esen termal rüzgar başlangıç seviyesinden pro seviyeye kadar kiteboardçular için uygundur.

hava

Nisan ayı başında havaların ısınması ile birlikte thermal rüzgarda esmeye başlar. Soğuk esen rüzgar suda wetsuit karada da rüzgarlık giyme ihtiyacı hissettirir.Mayıs 15 itibariyle hava sıcaklıkları yükselir ve aylık rüzgar ortalaması da artışa geçer ve wetsuitsiz kitesurf yapılabilir.  

Haziran-Temmuz- Ağustos-Eylül 15 aralığında oldukça sıcak geçen havalarda şort ve lycra ile kayılabilir. 

Eylül 15 ten sonra tekrar soğumaya başlar ve wetsuit ihtiyacı doğar tekrar. 

Kış aylarında havanın serin ve yağmurlu olması sebebiyle termal rüzgar  oluşmaz ve Gökova Körfezi' nde rüzgar esmez. 

 

 

bottom of page